Nominees 2022

best series

All narrative Series are nominated for BEST SERIES. The BEST SERIES award includes prize money of 1.000 €.

best directing

  • Arthur (Season 2) Nick Rusconi
  • Complete Time Travel Guide Rose of Dolls, Oliver Mend
  • Hogtown Josiane Blanc
  • Per Aspera Andrea Traina
  • RE CANCELLED Luke Eve
  • UP UP Maximilian Allgeier, Linus Joos
  • VODKA VARIATIONS Eva Maria Sommersberg
  • YouTube Policeman Akaki Sakhelashvili

best screenplay

  • Arthur (Season 2) Chloe De Souza, Nick Rusconi
  • Discontent Kathleen Lee, Sam Rogers
  • Geese Palace Silvina Ganger
  • Lost & Found Cowboy
    (Season 2)
    Atsushi Ogata
  • People Talking
    (Season 2)
    Álvaro Carmona
  • Prisoner Ingrid Franchi
  • This Is Not A Hotel Dana Crosa
  • UP UP Maximilian Allgeier, Linus Joos, Anisha Cornips, Christoph A. Klimke, Jonathan Steinhardt

best cinematography

  • Arthur (Season 2) Giacomo Jaeggli
  • BASTARD2. BAD COMPANY Laura Köhler, Marco Eisenbarth
  • Cafe Midnight (Season 3) Jae Hong Pack
  • Complete Time Travel Guide Rocío De Las Muñecas
  • Night Witches Sherkhan Tansykbaev
  • Per Aspera Antonio Riva, Luca Cappello
  • Wipe me away Philippe
    St-Gelais
  • Yunseul Ho Yeon Joo

best actress

  • Arthur (Season 2) Vanessa Compagnucci
  • Discontent Kathleen Lee
  • Geese Palace Lucila Brea
  • Hogtown Cindy Charles
  • @IAmSophieScholl Luna Wedler
  • Sasha and her STI Britt Scholte
  • The Youth Ga En Lee
  • This Is Not A Hotel Mara Bestelli

best actor

  • A little while Rodrigo Casavalle
  • Arthur (Season 2) Ettore Nicoletti
  • Cafe Midnight (Season 3) Do Young Kim
  • CROSS Marcelo Subiotto
  • Per Aspera Salvo Paternò
  • Sheker (Season 2) Azat Zhumadil
  • UP UP Thiago Braga de Oliveira
  • YouTube Policeman Fyodor Lavrov

best ensemble cast

  • Abracadavers (Season 2)
  • Casa De Ma
  • Complete Time Travel Guide
  • Detention Adventure
    (Season 3)
    Sebastian Harder
  • HEROES - Limited Edition
  • No, you’re stupid! (Season 2)
  • UP UP
  • VODKA VARIATIONS

best supporting actress

  • Cafe Midnight (Season 3) Do Young
  • Hogtown Sandra Dorélas
  • The Red Thread Chrissie Shaw
  • UP UP Charlotte Irene Thompson
  • VODKA VARIATIONS Anne Kulbatzki
  • VODKA VARIATIONS Stefanie Reinsperger

best supporting actor

  • Arthur (Season 2) Massimo Viafora
  • Cafe Midnight (Season 3) Joo Hwan Shin
  • Geese Palace Claudio Mattos
  • People Talking
    (Season 2)
    Miki Esparbé
  • This Is Not A Hotel Santiago Gobernori
  • UP UP Joel Olano

best editing

  • Casa De Ma Andrés Estrada, Miguel Goicoeche, Enrique Blanchard
  • Complete Time Travel Guide Damian Karras, Oliver Mend
  • Lost & Found Cowboy
    (Season 2)
    Atsushi Ogata
  • Night Witches Ernar Nurgaliev
  • RE CANCELLED Melanie Annan
  • Romp Tonnette Stanford

best visual effects

  • Abracadavers (Season 2) Morgan Ermter
  • Detention Adventure
    (Season 3)
    Brock Jolliffe
  • HEROES - Limited Edition Adi Kvetner, Nadav Rotem
  • Inimigo Oculto Victor Iemini
  • Per Aspera Andrea Traina
  • Sheker (Season 2) Igor Oleksiienko

best production design

  • Abracadavers (Season 2) Kenya Weaver, Mike Kasper
  • Complete Time Travel Guide Tania Soprano, Rose of Dolls
  • @IAmSophieScholl Stefanie Probst
  • No, you’re stupid! (Season 2)
  • Per Aspera Marianna Sciveres
  • VODKA VARIATIONS Nicole Zielke

best costume design

  • Abracadavers (Season 2) Kenya Weaver
  • Complete Time Travel Guide
  • HEROES - Limited Edition Tal Kilshon
  • @IAmSophieScholl Juliane Maier, Sabin Groeflin
  • VODKA VARIATIONS Nicole Zielke
  • Yunseul

best sound design

  • Detention Adventure
    (Season 3)
  • Minimally Invasive Procedure
  • Night Witches
  • Per Aspera
  • Prisoner
  • Sheker (Season 2)

best original score

  • Arthur (Season 2) Elias Bertini
  • Cafe Midnight (Season 3) Sung Min Kwon
  • Hogtown Lora Bidner
  • Per Aspera Marco Cascone
  • UP UP Bertolt Pohl
  • Wipe me away Joseph Marchand

best idea

  • How To
  • @IAmSophieScholl
  • Inimigo Oculto
  • JESSY.zip
  • Minimally Invasive Procedure
  • Recife is an egg

best animation/puppetry

  • Broadcast My Ass
  • Fox in the Woods
  • Lucidity
  • The Hacking Universe
  • The Little Broomstick Rider
  • Word of Sox

best documentary

  • Ana Beirut
  • BASTARD2. BAD COMPANY
  • Buschka Discovers Germany (Season 4)
  • DOPAMINE
  • The Butcher
  • Matrimoine
  • Pille Palle
  • Poutiner

best pilot

  • Death on Arrival
  • Eat. Drink. Dish.
  • Fishing Avocados
  • Four Tracks
  • Hudson Falls
  • Satoshi's Treasure
  • Serkar
  • The girl who dreamed of being a llama (and the boy who wanted to be blind)
  • Under one Roof
  • We are free
  • Wild Wild Talk
FacebookInstagramTwitterVimeo